Památka na Jana Opletala

Žáci naší školy chodí každoročně 16. listopadu na hřbitov uctít památku Jana Opletala. I tento rok jsme se tedy sešli, abychom tak učinili.
Pravděpodobně asi všichni víte, kdo to Jan Opletal byl. Pro ty , kteří by tohoto hrdinu neznali, jen pár vět o jeho životě. Jan se narodil 31. 12 1914 ve Lhotě nad Moravou do chudé rodiny.Opletal Byl nejmladší z rodiny, měl sedm starších sourozenců. Zajímavostí je, že rodiče Anna a Štěpán neuvedli do úředních dokumentů Janovo pravé datum narození. Důvodem bylo, aby šel Jan dříve do školy a co nejdřív začal vydělávat peníze. Podle lidí, kteří se s Janem osobně znali, byl výjimečný ve všech ohledech, byl výborný sportovec, student i kamarád, autorita a vůdce všech. Jan chodil na Základní školu do Nákla. Poté navštěvoval Zemské reálné gymnázium v Litovli. Chtěl studovat medicínu, proto zamířil do Prahy na Karlovu univerzitu, kde bydlel v Hlávkově koleji. Tam se seznámil s Maruškou Kafkovou, svojí snoubenkou. Jan byl nespokojený s politikou našeho státu a nástupem fašismu. 28. října 1939 proběhla další demonstrace, do ulic vyšli i studenti vysokých škol. Jan se nebál a u této příležitosti pronesl ted´ již památnou větu: „Kdo se bojí, ať zůstane doma. Já jdu!“
Vojáci měli příkaz rozehnat demonstraci za každou cenu. Stříleli bezhlavě do davů lidí. Jednou z těch kulek byl zasažen i Jan Opletal. Střela zasáhla břicho. Za pomoci kamarádů se dostal do auta a poté byl převezen do nemocnice. Podstoupil operaci. Ale i přesto po útrpných čtrnácti dnech v bolestech 11. listopadu zemřel v pouhých čtyřiadvaceti letech. Pohřben byl na hřbitově v naší obci.
Vrátím se k 16. 11. 2011. Ten den se uskutečnil každoroční pietní akt u hrobu Jana Opletala. Poté, co se všichni žáci i ostatní přihlížející utišili, měl krátký proslov starosta Marek Ošťádal. Ještě než nám přečetl pan učitel Jiří Kala podrobný popis Janova života, drželi všichni na jeho památku minutu ticha. Po dočtení životopisu se ujal slova pan farář, který se za Jana pomodlil. Vzpomněl si při své řeči i na Marii Turkovou, která před nedávnem vydala knihu o tomto výjimečném muži.
I já jsem tuto knihu četla a můžu ji doporučit všem těm, co se chtějí o Janovi dozvědět víc. Pan farář ukončil svůj projev slovem „amen“. A tímto slovem skončil i další pietní akt na památku Jana Opletala, který se opět uskuteční zase za rok.

Veronika Smékalová, 9.třída