čtení

V lednu jsme Vás informovali, že se žáci naší školy zapojili do projektu ČTENÍ POMÁHÁ. Počty přihlášených žáků narůstají a již nyní na jaře víme, že se této akce zúčastnilo přes 30 žáků 1. stupně a přes 20 žáků 2. stupně. Některým se podařilo přispět 50 Kč, jiným už třeba 300 Kč.

Žáci již přispěli (a tím organizace nasbíraly cílové částky) např. na:

asistenčního psa (obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky)

muzeum knihařství (v Rožďalovicích)

masajské dívky (Nadační fond Asante Kenya)

asistenta pro Lucku (Nadace Leontinka)

mladé vzpěrače (Vzpěračská škola Oty Zaremby)

vydání knihy Knížka pro prvňáčka (Svaz knihovníků a informačních pracovníků)

zookoutek (Občanské sdružení Koníček)

záchranu starých knih a vazeb (Muzeum knihařství v Rožďalovicích)

obnovení historického křížku (Ústecká komunitní nadace a Občanské sdružení Chvojensko)

Žákům tímto velice děkujeme a věříme, že budou inspirací dalším čtenářům. Více informací na www.ctenipomaha.cz

čtení

I ČTENÍM MŮŽETE POMOCT

Tady se dozvíte, jak na to:-)

AKTUALIZOVANÝ SEZNAM KNIH můžete shlédnout ZDE

O ŠKOLNÍ KNIHOVNĚ

Knihy jsou určeny především pro žáky z prvního stupně.

V knihovně můžete nalézt pohádkové, dobrodružné, přírodovědné, technické, výtvarné, naučné, cizojazyčné a jiné zajímavé knihy. Knihovnu dle možností rozšiřujeme.

Žáci si mohou půjčovat knihy v rámci družiny nebo domů na dobu jednoho měsíce. Žáci, kteří si knihy půjčili, mají na poslední straně družinového zápisníku "výpujční kartičku", ze které se dozvíte délku vypůjčení. Žáci, kteří školní družinu nenavštěvují, budou mít výpujční kartičku v žákovské knížce.

Více info o knihovně Vám podají vychovatelky ŠD.

Základní škola Náklo je stále

zapojena do projektu

čteme dětem

PROČ?

Protože pravidelné čtení dítěti:

• vytváří pevné pouto mezi rodiči a dětmi
  • podílí se na emočním rozvoji dětí
  • napomáhá při výchově
  • učí morálním hodnotám
  • rozvíjí jazyk, paměť a představivost
  • formuje čtecí návyky, usnadňuje učení
  • podporuje získávání vědomostí po celý život
  • učí hodnotám a rozlišování dobra a zla
  • pomáhá dosáhnout úspěchů ve škole
  • zlepšuje soustředění, uklidňuje
  • rozšiřuje všeobecné znalosti
  • podporuje psychický rozvoj
  • rozvíjí smysl pro humor
  • posiluje sebevědomí
  • je výbornou zábavou
  • je prevencí patologických jevů
  • zabraňuje vzniku závislostí na počítači a televizi
  • je únikem od nudy, problémů a neúspěchů
  •  je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dětí

A nezapomeňte na staré dobré pořekadlo

čtenářem se nikdo nerodí,

čtenáři musíme ukázat cestu.

Tak s radostí do toho! :-)

ŠKOLNÍ KNIHOVNA PRO 1. STUPEŇ

V rámci rozšiřování čtenářské gramotnosti u našich žáků jsme ve školním roce 2012/2013 rozšířili knihovničku, která se nachází ve školní družině (v přízemí).

Knihy jsou určeny především pro žáky z prvního stupně. Takže v případě zájmu si mohou knihy půjčovat i ,,nedružináři".

Ve školní knihovně můžete nalézt pohádkové, dobrodružné, přírodovědné, technické, výtvarné, naučné, cizojazyčné a jiné zajímavé knihy. Knihovnu dle možností průběžně rozšiřujeme.

Žáci si mohou půjčovat knihy v družině nebo domů na dobu jednoho měsíce. Děti, které si půjčily knihy, mají "výpujční kartičku" na poslední straně družinového deníčku.

Více info o knihovně Vám podají vychovatelky ŠD.

NOC S ANDERSENEM aneb PUTOVÁNÍ NA ZELENÝ OSTROV

,,je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších ménocdií boj o zájem dětí k četbě knih. Protože, jak všichni víme, dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje – knihy soupeří s mnoha lákadly (vysedání před televizí, počítačové hry...). A přitom existuje docela jednoduchá cesta, jak z tohoto začarovaného kruhu – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství… Metoda osobního vzoru v předčítání vedla autory projektu Noc s Andersenem k organizaci první noci v knihovně v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde se dvacet malých čtenářů zúčastnilo nočního dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Od té doby se na počest Mezinárodního dne dětské knihy (konajícího se každoročně 2. dubna) konají v knihovnách, školách, ústavech sociální péče a domově dětí podobně zaměřené aktivity, které se rozšířily i do sousedních států.“ (viz. www.nocsandersenem.cz)