Přednáška „Návykové látky kolem nás“

Dne 30.10 vyrazili žáci 8. a 9. třídy na drogovou přednášku v Olomouci.

Hned po příchodu do kina „Metropol“, kde se vše uskutečnilo, nás přivítal MUDr. Jiří Presl, který je vedoucí lékař Centra metadonové substituce, a poučil nás o závislostech legálních,  nelegálních a návykových drog. Prozradil nám takou zajímavost, že máme skoro nejméně infikovaných osob nakažených virem HIV. Je jich po celé republice 1500 osob, například v Ukrajině jich je 50 000. MUDr. Jiří Presl lečí tyto infikované osoby Metadonem. Víte, co to je Metadon?  Pokud ne, určitě se to dozvíte. Metadon je opioid používaný v lékařství pro léčbu závislosti na narkotikách. A schválně, víte,  co to je „fetální alkoholový syndrom“? V kině to nevěděl nikdo, i když tam bylo více než 500 osob. Jedná se o náhlé použití nárazové látky, tudíž  nadměrné požití tvrdého alkoholu.

Nejpoužívanější droga v Česku je právě alkohol, ale určitě nejhorší je čichání k Toulenu. U nás se také pěstuje konopí a pokud ho někdo pěstuje, dopouští se přestupku a může být potrestán pokutou až 15 000 Kč. Ten, kdo má větší množstvím, dopouští se trestného činu. Nabízení nebo prodej je však vždy trestným činem.

Během pořadu mívali studenti různých škol zajímavé dotazy, ale i někdy docela zábavné. Celá přednáška trvala kolem jedné a půl hodiny a všichni jsme si od pana doktora odvezli spoustu informací a ponaučení.

MUDr. Jiří Presl končil se slovy: „Můžu udělat cokoliv, ale vy se však musíte rozhodnout. Konec konců, je to Váš život.“

Tomáš Zdařil, 8. třída