Památka na Jana Opletala

Dne 16. listopadu jsme se po roce sešli, abychom na hřbitově uctili památku Jana Opletala.

Pravděpodobně asi víte, kdo to Jan Opletal byl. I přesto si se mnou v krátkosti připomeňte, že se narodil 1. ledna 1915 ve Lhotě nad Moravou. Byl student Základní školy v Nákle a poté chodil do gymnázia v Litovli, kde složil maturitu v roce 1934. Od roku 1936 studoval v Praze na Lékařské fakultě. V roce 1939 v den výročí založení samostatného československého státu, proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje, kterých se Opletal zúčastnil. Demonstrace byly nacisty tvrdě potlačeny. Jan Opletal byl vážně zraněn střelou do břicha a navzdory lékařské péči 11. listopadu zemřel. Pohřbu se zúčastnily tisíce studentů a jejich setkání přerostlo v další protinacistickou demonstraci, jejímž důsledkem bylo zavření všech českých univerzit a kolejí. Více než tisíc studentů bylo posláno do koncentračních táborů a devět studentů bylo 17. listopadu popraveno. Vzhledem k této události byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodní unií studentů Mezinárodním dnem studentstva.

Po minutě ticha za našeho rodáka přečetl podrobný popis života Jana Opletala učitel základní školy v Nákle Jiří Kala. Potom dostal slovo i pan farář, který za našeho hrdinu pomodlil. Když skončila modlitba, skončila i další každoroční vzpomínka na Jana Opletala.

Památka na Jana OpletalaPamátka na Jana Opletala

Petr Spurný, 7. třída