NOC S ANDERSENEM aneb PUTOVÁNÍ NA ZELENÝ OSTROV

,,je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí k četbě knih. Protože, jak všichni víme, dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje – knihy soupeří s mnoha lákadly (vysedání před televizí, počítačové hry...). A přitom existuje docela jednoduchá cesta, jak z tohoto začarovaného kruhu – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství… Metoda osobního vzoru v předčítání vedla autory projektu Noc s Andersenem k organizaci první noci v knihovně v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde se dvacet malých čtenářů zúčastnilo nočního dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Od té doby se na počest Mezinárodního dne dětské knihy (konajícího se každoročně 2. dubna) konají v knihovnách, školách, ústavech sociální péče a domově dětí podobně zaměřené aktivity, které se rozšířily i do sousedních států.“ (viz. www.nocsandersenem.cz)

Tohoto projektu se rozhodla zúčastnit i družina při ZŠ Náklo. V pátek 5. dubna 2013 v 18h jsme se spolu s 25 dětmi potkali v prostorách školy a zahájili naši první Noc s Andersenem. Seznámili jsme s knihami světoznámého spisovatele a pohádkáře Hanse Christiana Andersena a připomenuli jsme si výročí ilustrátorky a malířky Heleny Zmatlíkové. Poté jsme zahájili hlavní program na motivy skutečného příběhu o Zeleném ostrově Krakatau. Navštívil nás cestovatel Georgie Kalous (v podobě pana učitele Kaly), který nám přečetl napínavý příběh o zeleném ostrově Krakatau. Vydal se s námi za poznáváním tajuplného ostrova. Dozvěděli jsme se, že nás při putování na ostrov čeká zajímavá cesta, poznávání tajemství přírody, hledání pokladu a s pomocí kamarádů a her zdolávání různých překážek a úkolů.

Nejprve jsme se rozdělili do pěti badatelských skupin z různých království, kteří chtějí zjistit, co se na ostrově stalo. A cesta za poznáním mohla začít. Abychom se mohli vydat na tak dalekou cestu, je potřeba vědět informace o tom, kam jedeme, co se tam děje, s čím můžeme počítat a co si vzít sebou. Proto jsme ověřili naše vědomosti a společně vzpomínali a zaznamenávali zajímavé údaje o ostrovu. Potom jsme se vydali na cestu. Pluli jsme na lodi, pomáhali jsme si při ztroskotání a nakonec jsme dopluli až k ostrovu. Na ostrově jsme poznávali ,,nebezpečí“ přírody, s pomocí her jsme si vyzkoušeli spolupráci, záchranu kamaráda a imitovali jsme výbuch sopky. Po večeři jsme se vydali za dalším poznáváním. Pod kameny jsme hledali ukrytý poklad, objevili první tvory žijící na ostrově, překonávali překážky, luštili tajné zprávy a rozeznávali rostliny, zvířata a stromy. Poslední putování jsme završili ,,tajemnou stezkou pustým ostrovem“, kterou jsme s velkou odvahou zvládli. Při stezce jsme poslouchali tajemné zvuky ostrova a v závěru jsme museli stvrdit svou odvahu podpisem na listinu. Ke konci putování jsme si šli lehnout do svých spacáků, zahráli jsme si polštářovou bitvu a pak s pomocí promítačky jsme si poslechli pohádky na dobrou noc. Ale moc se nám spát nechtělo… Ráno jsme se po zasloužilém odpočinku nasnídali a šli dál poznávat ostrov, našli jsme poslední část pokladu, který jsme si rozdělili a vyhlásili vítěznou královskou badatelskou skupinu. Vyrobili jsme si záložky do knížky a čekali jsme na záchrannou loď z ostrova v podobě našich rodičůJ.

Moc děkujeme všem dětem za skvělou atmosféru, rodičům za důvěru…

Za školní družinu

Vendula a Jitka Helovy a Jiří Kala